ERASMUS+ „BASIC SCIENCES ALL OVER LIFE“ PROJEKTAS VYKDOMAS NUO 2019-09-01 – 2021-08-31
Spalio mėnesį gimnazistams, jų tėveliams ir mokytojams buvo pristatytas naujas tarptautinis projektas, kurio tikslas – kelti mokinių motyvaciją mokytis įvairių dalykų ir sieti juos su savo ateities profesija.
Projekto koordinatorius – Torbali Turk Telekom Vocational and Technical Anatolian vidurinė mokykla, Turkija
Projekto partneriai:
Ies Atenea Mokykla, Ispanija
Miskolci Szakkepzesi Centrum Mezokovesdi Szent Laszlo Gimnazija, Kozgazdasagi Szakgimnaziuma Es Kollegiuma, Vengrija
Istituto Di Istruzione Superiore „Da Vinci – De Giorgio“, Italija
Agrupamento De Escolas Trigal De Santa Maria, Portugalija
Marijampolės Rygiškių Jono Gimnazija, Lietuva
ERASMUS+ PROJEKTO BASIC SCIENCES ALL OVER LIFE MOBILUMAS TURKIJOJE
PROJEKTAS BAIGĖSI, BET ĮSPŪDŽIAI IR PATIRTIS LIKO
Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos moksleiviai, vadovaujami mokytojų Dovilės Rudienės ir Aušros Kapsevičiene, Turkijos mieste Izmire dalyvavo paskutiniame tris metus trukusiame Erazmus+projekto Basic Sciences all Over Life (Pagrindinės įgytos žinios praverčia visą gyvenimą) etape. Projekte dalyvavę Turkijos, Lietuvos, Ispanijos, Portugalijos, Italijos ir Vengrijos moksleiviai paskutinį kartą pasidalino savo žiniomis ir vieni kitiems pristatė savo „namų darbus“.
Viso projekto tikslas buvo suprasti, kad mokomasi ne dėl pažymių, bet įgytas kiekvieno dalyko žinias galima pritaikyti kasdieniame gyvenime. Visų šešių šalių atstovai tai darė labai išradingai. Moksleiviai linksmai pristatė astronomijos naudą. Žinant žvaigždynų pavadinimus, galima padaryti įspūdį savo draugei ar draugui, drauge stebint naktinį dangų. Taip pat jaunuoliai įrodinėjo fizikos, matematikos, biologijos, muzikos ir kitų gimnazijose dėstomų dalykų žinių naudą kasdieniame gyvenime.
Viešnagės metu projekto dalyviai dirbo ir kūrybiškai bei linksmai. Jiems buvo paruošta komandinio darbo užduočių bei žaidimų, kurie padėjo geriau vieniems kitus pažinti, o dirbant komandose sukurti plakatus ir vaidinimus. Taip kūrybiškai sprendė gautas užduotis. Visiems itin patiko du užsiėmimai – piešimas ant vandens ir lėkštelių marginimas tradiciniais turkiškais raštais. Buvome nustebinti gimnazistų kūrybiškumu. Nupieštus piešinius ant vandens kiekvienas perkėlė ant popieriaus ir kartu su turkiška lėkštele galėjo parsivežti namo.
Gimnazistai ne tik mokėsi naujų dalykų, bet ir susipažino su mus priėmusių turkų gimtojo miesto Izmiro ir viso regiono istorija. Aplankėme Yenikoy kaimelyje rekonstruotą antikinio Metropolio miesto amfiteatrą, Izmiro archeologijos muziejų bei miesto simbolį “ Laikrodžio bokštą”. Nuvykom į antikinį Ephesus senovinį miestą. Jo istoriją pasakojusi gidė pristatė garsiosios Artemidės šventyklos griuvėsius. Ši šventykla yra vienas iš 7 pasaulio stebuklų. Tuo tos dienos stebuklai nesibaigė, netoli nuo Epheso aplankėme šv. Mergelės Marijos Dievo motinos namus, kur yra troškimų siena. Joje palikome savo užrašytus norus. Urla miestelyje apsilankėme senoviniame aliejaus fabrike. Su automobilizmo istorija susipažinome Key mašinų muziejuje. Čia galima buvo grožėtis daugiau nei 170 transporto priemonių, pagamintų nuo 1886 m. iki šių laikų. Tikrai verta buvo apsilankyti.
Visas penkias viešnagės Izmire dienas ragavome turkišką maistą, kuris išskirtinai skanus, įvairus. Vieną rytą nuvykome į Sirince kaimelį valgyti tradicinių turkiškų pusryčių. Radome stalą, nukrautą daugybe mažų indelių su užtepelėmis, padažais, troškintomis daržovėmis, sūriais, medumi, o po to, kai viską išragavome, mums patiekė keptuvėles su kiaušiniene. Ir desertas – keptos bandelės ir turkiška kava…
Šiais laikais visi keliaujame, poilsiaujame įvairiose šalyse, lankome jų įžymias vietas, bet ši trejų metų ir penkių kelionių į Turkiją, Ispaniją, Portugaliją, Italiją ir Vengriją patirtis bei įspūdžiai išliks tikrai ilgam mūsų atmintyje. Skirtingų tautų, skirtingų valstybių jaunimas turi daug bendro – linksmą būdą, išradingumą, žingeidumą ir norą tobulėti.
ERASMUS+ PROJEKTO BASIC SCIENCES ALL OVER LIFE MOBILUMAS ITALIJOJE
2022 m. balandžio 25-29 d. Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos mokytojos Dovilė Rudienė ir Aušra Kapsevičienė su 6 gimnazistais vykdė Erazmus + BSAOL veiklas Italijoje, Lančiano mieste kartu su partneriais iš Portugalijos, Ispanijos, Vengrijos ir Turkijos.
Da Vinci-De Gorgio mokykla specializuojasi tiksliųjų mokslų disciplinose, todėl visos veiklos buvo susietos su auksinio pjūvio arba dieviškosios proporcijos pritaikymo gyvenime, fizikos virtuvėje, chemijos grožio industrijoje. Flipped classroom (apversta pamoka) metodu sužinojome, pasikartojome ir išmokome daug dalykų.
Kultūrinė programa taip pat buvo įspūdinga. Su istoriku mokslininku Gianni Orecchioni pasivaikščiojome Lančiano senovinėmis gatvelėmis, istoriniame miesto centre su viduramžių bažnyčiomis aplankėme Eucharistinio stebuklo tikrumą įrodančią vietą. Važiuodami Adrijos jūros pakrante, žavėjomės mažais kaimeliais, įtrauktais į gražiausių vietovių sąrašus. O aplankyti Trabocco -tipiški senoviniai mediniai statiniai žvejybai- nepaliko abejingų, nes galėjome išbandyti patys ir pagauti žuvyčių.
Makaronų fabrikas „Farabella“, pasivaikščiojimas kalnų papėdėje su nuostabiais kriokliais, apsilankymas Guardiagrele kaimelio kalvio dirbtuvėje, stebint kaip gimsta puiki rožė, vietinių desertų degustacija ir laisvalaikis lynų parke- kas gali būti geriau?
Paskutinė projekto dieną praleidome Romoje, aplankėme Koliziejų, Kapitolijaus muziejų, Forumą. Posakis „Visi keliai veda į Romą“ pasitvirtino. Laikas, praleistas naudingai ir smagiai su Erazmus partneriais, sustiprino mokinių draugystę.
ERASMUS+ PROJEKTO BASIC SCIENCES ALL OVER LIFE MOBILUMAS LIETUVOJE
2022 m. sausio 10-14 dienos Rygiškių Jono gimnazijoje buvo ypatingos – pirmą kartą gimnazijos istorijoje čia atvyko tiek daug svečių iš Europos: 24 mokiniai ir 12 mokytojų iš Ispanijos, Portugalijos, Italijos, Vengrijos ir Turkijos. Erasmus+ projektas Basic Sciences All Over Life (KA229-DB234158) pakvietė visus į Lietuvą. Šio mobilumo tema siekia patirti kaip mokomieji dalykai mokykloje vėliau sutinkami realiame gyvenime ir kaip tai nulemia profesijos pasirinkimą.
Pirmąją projekto dieną vyko projekto savaitės atidarymo ceremonija, svečius sveikino gimnazijos choras, direktorius Vilhelmas Petkevičius ir projekto koordinatorė Dovilė Rudienė. Svečiai susipažino su gimnazijos istorija gimnazijos muziejuje ir gilinosi į projekto teminės veiklos klausimą „Ar galime pasirinkti karjerą žaidžiant?“. Kiekviena komanda parodę veiklą, kuri veda į profesijos pasirinkimą. Vėliau visi dalyviai buvo pakviesti susipažinti su Marijampolės miestu žaidžiant mįslių įminimo ir orientavimosi žaidimą „Check Point“. Mišrios komandos vėliau grįžo į gimnaziją ir pateikė savo nuotraukų įvairiose miesto vietose pristatymus. Nugalėjo komanda, kuri greičiausiai surado visas žymias Marijampolės miesto vietas ir nusifotografavo jų fone.
Antrąją mobilumo savaitės dieną dalyviai iš Portugalijos, Ispanijos, Italijos, Vengrijos, Turkijos ir Lietuvos tyrinėjo mokyklos mokomųjų dalykų ir pasirinktos profesijos dermę, analizavo savo pomėgius ir karjeros galimybes, pristatė savo šalies populiariausias ir nykstančias profesijas. Taip pat žiūrėjo buvusių mokinių video, kuriame jie pasakoja apie savo patirtis Rygiškių Jono gimnazijoje, pasirinktą studijų kryptį ir dabartinę karjerą. Peržiūrėję 8 video, projekto dalyviai sužinojo apie mediko, chemiko, vadybininko, pramogų verslo ir kitų profesijų atstovų sėkmingai dirbančių profesinį ir akademinį darbą, profesijas. Po to savo įžvalgas pateikė grupinio darbo metu sukurtuose plakatuose. Apsilankę Anatomijos muziejuje Kauno LSMU, projekto dalyviai geriau suprato, ką studijuoja medikai ir kam reikalingos biologijos pamokos mokykloje. Vakare gimnazijoje vyko vakaronė, kur kiekvienos šalies atstovai parodė savo programą, šoko tautinius šokius, dainavo.
Dėkojame buvusiems gimnazistams Algirdui Balčiūnui ir UAB Balčiūnų klinikai, Mantui Daugėlai, Kamilei Klemanskytei, Agnei Vaivadaitei-Kalinauskienei, Dovydui Zenkevičiui, Ievai Jarmalavičiūtei, Jonui Staduliui ir Elviui Goerkiui už sukurtus video ir nuoširdžią pagalbą kuriant turinį projekto BSAOL antrosios dienos paskaitoms.
Taip pat dėkojame vaikų ir jaunimo ansambliui ,,Žolynukai” ir jų vadovėms D. Venckienei ir R. Brusokienei už antrosios dienos vakaro lietuviškų tautinių šokių pristatymą.
Trečioji diena tęsė dalyvių gilinimąsi į įvairių dalykų mokymąsi mokykloje, o šį kartą tai ypatinga diena. Pirmiausiai visi dalyviai apsilankė Marijampolės savivaldybėje, delegacijas priėmė Marijampolės savivaldybės mero pavaduotojas Paulius Marozas ir l.e.p. Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Nerijus Mašalaitis. Pasak P. Marozo, Erasmus+“ projektai suteikia įvairių galimybių: ir įgyti naujų žinių, patirties, ir susipažinti su šalies kultūra, užmegzti ryšius su naujais žmonėmis ar tiesiog įdomiai ir smagiai praleisti laiką. Svečiams buvo parodytas reprezentacinis Marijampolės savivaldybės filmas, po kurio svečiai galėjo užduoti rūpimus klausimus. Po šio šilto priėmimo visi susitiko istorinėje Marijampolės traukinių stotyje ir išvyko į Kazlų Rūdą dalyvauti patyriminio ugdymo veiklose: sveikatingumą skatinančiame pažintiniame žygyje gryname miškų ore. Projekto dalyviai susipažino su lietuviškais miškais ir šaltesnio oro sąlygomis. Pradžioje visi dalyviai padarė mankštą, o kai tinkamai apšilo, pasileido miško taku. Vėliau išbandė meditaciją, stengėsi suprasti savo pojūčius gamtoje, kai kurie dalyviai pirmą kartą pamatė sniegą ir pirmą kartą šildė zefyrus ant laužo. Visus sušildė gardus vegetariškas troškinys ir kakava, o šokiai ir žaidimai leido visiems dar labiau susidraugauti. Vėliau buvo aplankytas imitacinis partizanų bunkeris, o gimnazistas Titas Mockevičius ir žygio vadovas papasakojo projekto dalyviams apie Lietuvos partizanų pasipriešinimo kovas, miško brolių gyvenimą bunkeriuose ir sunkią jų artimųjų dalią. Žygeiviai grįžo namo pavargę, atsipalaidavę ir laimingi. Vėliau dalyvavo piknike ir linksmose fizinėse veiklose. Dalyvių maitinimu rūpinosi buvęs gimnazijos mokinys ZEN virtuvės šefas Dovydas Zenkevičius. Dienos pabaigoje visi dalyviai grįžo atsipalaidavę, pavargę, bet laimingi.
Ketvirtoji diena vedė visus į Druskininkus, kur buvo aplankyta vieno geriausių Dzūkijos skulptorių sodyba – unikalūs medžio drožiniai, autoriaus sukurti per beveik 40 metų. Čia, dviejų hektarų plote – tik dalis autoriaus kūrybos. Tautodailininko skulptūros, stogastulpiai, koplytstulpiai stovi įvairiose Lietuvos vietose, iškeliavę į užsienį. Parke ant Ratnyčėlės upelio kranto buvo galima pajusti gamtos ir žmogaus darbo didybę. Ekskursijos metu buvo aplankyta drožinių ekspozicija vėjo malūne, kurį šeimininkas surentė savo rankomis; apžiūrėta akmeninė Rūpintojėlių siena – vienintelis parko eksponatas tebekuriamas menininkų iš visos Lietuvos; kompozicija „Žmogaus ir medžio gyvenimas“, sukurta iš 300 metų senumo pušies; susipažinta su žinomais personažais iš lietuvių rašytojų literatūrinių kūrinių: Žemaitės „Marti“, B. Dauguviečio „Žaldokynė“, A. Vienuolio „Prieblandoje“. Po to aplankytas Druskininkų miestas taip pat sužavėjo projekto dalyvius.
Penktoji diena atnešė projekto savaitės pabaigą, o užbaigimo ceremonijos metu visi dalyviai gavo pažymėjimus. Paskutinę dieną skyrėme Lietuvos istorijai – Trakuose aplankytas Trakų pilies muziejus pasakojo apie senąją Lietuvos istoriją, o sostinėje Vilniuje aplankytuose Katedros požemiuose istorinis patyrimas buvo pratęstas. Dienos pabaiga buvo ypatinga, nes projekto dalyviai lankėsi Lietuvos Okupacijos ir Laisvės kovų muziejuje. Šios dienos lankytinos vietos pasirinktos neatsitiktinai sausio 13 d. projekto dalyviai kartu minėjo Laisvės gynėjų dieną, todėl visi turėjo puikią galimybę geriau susipažinti su Lietuvos istorija ir suprasti šios dienos prasmę Lietuvos žmonėms.
Patyrę nuotykių ir sukaupę įspūdžių projekto dalyviai iš Ispanijos, Portugalijos, Italijos, Vengrijos ir Turkijos išskubėjo į savo gimtąsias šalis, kur dalinasi savo patirtimi iš Lietuvos. Sekantis mobilumas vyks Vengrijoje kovo mėnesį.
ERASMUS+ PROJEKTO BASIC SCIENCES ALL OVER LIFE IŠVYKA Į VENGRIJĄ
Erasmus+ projektas “Basic Sciences All Over Life” tęsiasi Vengrijoje projekto partnerių susitikimas 2022 m. kovo 14-18 dienomis. Pirmoji diena kupina įvairių veiklų: projekto savaitės atidarymas Szent László gimnazijoje, mokinių pristatymai apie žymiausius savo šalies sportininkus, atliktų apklausų apie savo mokyklos mokinių sportavimo ypatumus rezultatų pristatymai, įvairių vengriškų rankdarbių išbandymai ir Vengrijos tautinių šokių pamokos.
ERASMUS+ PROJEKTO BASIC SCIENCES ALL OVER LIFE IŠVYKA Į PORTUGALIJĄ
2021 m. Lapkričio 1-5 d. Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos mokytojos Dovilė Rudienė , Aušra Kapsevičienė ir penki gimnazistai dalyvavo Erasmus+ projekto Basic Sciences All Over Life (KA229-DB234158) pirmojo mobilumo veiklose Portugalijos mieste Bragoje kartu su partneriais iš Portugalijos, Turkijos, Vengrijos, Italijos ir Ispanijos mokyklų. Šio mobilumo metu mokiniai pristatė savo šalį (daugiau informacijos), švietimo sistemą, miestą ir mokyklą (daugiau informacijos), kurioje mokosi. Buvo aplankytas Minho universitetas, klausytasi paskaitų apie atsinaujinančius energijos šaltinius bei energijos taupymą. Taip pat gilinome robotikos žinias: mobilumo dalyviai vykdė dronų valdymo ir automobilių modelių programavimo užduotis, įveikė iššūkius dirbant tarptautinėse komandose, o stebėti gamtos mokslų eksperimentai sudomino ir mokinius, ir mokytojus. Visiems šio mobilumo dalyviams neišdildomus įspūdžius paliko Porto ir Bragos miestai, įspūdinga Bragos rotušės architektūra. Esame dėkingi mūsų partneriams iš Tadim mokyklos ir laukiame kito mobilumo jau Lietuvoje, Marijampolėje!
ERASMUS+ PROJEKTO BSAOL PARTNERIŲ SUSITIKIMAS SEVILIJOJE
Lapkričio 26-29 dienomis vyko projekto „Basic Sciences All Over Life“ partnerių susitikimas Sevilijoje, Ispanijoje. Projektas finansuojamas Europos Komisijos iš „Erasmus+“ programos lėšų. Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
Projekte dalyvavo Rygiškių Jono gimnazijos direktorius Vilhelmas Petkevičius, pavaduotojas ugdymui Vidmantas Kepalavičius, anglų kalbos mokytojos Dovilė Maceikienė ir Aušra Kapsevičienė bei Turkijos, Italijos, Vengrijos, Ispanijos ir Portugalijos mokyklų partnerių vadovai ir projekto koordinatoriai. Tris dienas vykusio susitikimo programa buvo labai įvairi. Dalyviai susipažino su Ispanijos švietimo sistema, dalyvavo paskaitose ir diskusijose tema „Emocinio švietimo ir pozityvios psichologijos idėjomis pagrįstas mokymas“. Projekto koordinatoriai aptarė ir suplanavo tolimesnes projekto veiklas, būsimus susitikimus ir išrinko projekto logotipą. Taip pat susipažino su Sevilijos kultūra, aplankė istorines vietas: Sevilijos katedrą, Alkazaro rūmus, žydų kvartalą Barrio Santa Cruz, Sevilijos grybą (Metropol Paraso), Trianos krantinę, flamenko šokio muziejų ir senąjį turgų.
Susitikimo metu mezgėsi graži draugystė tarp partnerių mokyklų atstovų ir jau nekantriai laukiame kitų suplanuotų veiklų kartu su projekto dalyviais mokiniais.